"Мордва халкы традицияләре»туган якны өйрәнү сәгате

2021 елның 17 ноябре, чәршәмбе

Үзәк балалар китапханәсендә «халык уеннары» түгәрәге кысаларында Туган телләр һәм Татарстан Республикасында Халык бердәмлеге елына багышланган «мордва халкы традицияләре» дип исемләнгән туган якны өйрәнү сәгате узды. Әлеге чараның максаты-балаларны тарихка һәм мәдәнияткә, мордва халык традицияләренең чишмә башларына җәлеп итү. Чарада катнашучылар «Мордва = эрьзя + мокша» электрон презентациясен карадылар, анда мордва халкының гореф-гадәтләре һәм гореф-гадәтләре белән таныштылар. «Мордовия» видеоролигы, «Луганясо келуня» әйлән-бәйлән, «Куйгорож»әкият-мультфильмы күрсәтелде. Соңыннан китапханәче әлеге милләтнең үзенчәлекле фольклоры турында сөйләде һәм балалар белән мордваларның милли уеннарын үткәрде. Чарага " мордва язучылары –балаларга» дигән китап күргәзмәсе оештырылды.