Чирмешән делегациясе Самара шәһәрендә Сабантуйда катнашты

2023 елның 27 июне, сишәмбе

2023 елның 24 июнендә  Самара шәһәрендә Сабантуй бәйрәме узды. Сабантуе - татарларның төп  бәйрәмнәренең берсе, анда халыкның матур гореф-гадәтләре, җырлары, биюләре һәм йолалары берләштерелә.

Чирмешән районыннан район җитәкчесе Айбатов Рамил Тәлгать улы җитәкчелегендәге делегация  Самара шәһәренең Юрий Гагарин исемендәге паркында Сабан туенда катнашты.

Чирмешән районы кунаклары милли ишегалдытәкъдим итте. Самара кунакларын татар, рус, чуаш һәм мордва милләтләре вәкилләре каршы алды, аларны халыкларның көнкүреше һәм традицияләре белән таныштырдылар, анда шулай ук төрле милләтләрнең кулинар сәнгатен бәяләргә мөмкин иде.

Үләннәрдән, җиләк-җимешләрдән ясалган тәмле чәйләрне татып карарга мөмкин булды. Һәм, әлбәттә, Самарлыларны татар милли ризыгы - 100 килограммнан артык авырлыктагы 600 йомыркадан ясалган баурсак белән гаҗәпләндерделәр.

Парктагы сәхнәләрдә Самара өлкәсе һәм Татарстан Республикасы артистлары чыгыш ясады. Мәдәният бүлеге хезмәткәрләре тамашачыларны  биюләре һәм дәртле җырлары белән сөендерде.