Мордва мәдәнияте бәйрәме "Валда Шинясь"

2023 елның 3 июле, дүшәмбе

2023 елның 1 июлендә Татарстан Республикасы Тәтеш муниципаль районының Килдеш авылында «Валда Шинясь» мордва мәдәнияте республика бәйрәме узды.

Бу бәйрәме дөньяның күп халыкларына билгеле булган. Аны бер үк вакытта билгеләп үттеләр. Әлбәттә, һәр халыкның үзенчәлекле традицияләре бар. Ләкин җәйге кояш тотуны бәйрәм итү турында сүз барганда, күп охшашлыклар да табарга мөмкин. Күп халыклар борынгыдан ук бу көнне уңдырышлылык илаһларын хөрмәт иткәннәр, туганнарын яклау өчен ритуаллар башкарганнар, югары көчләргә уңыш, терлек үрчетү, сәламәтлек сорап мөрәҗәгать иткәннәр.

Бәйрәмдә Иске Котыш авыл җирлегенең "Лемзер" фольклор ансамбле һәм Мордва-Афонькәсе авыл җирлегенең "Умарина" фольклор коллективы  катнашты.