"ЭтноПеремена" проекты

2021 елның 25 октябре, дүшәмбе

2020 елда район мәдәният йорты каршында Татарстан халыклары вәкиллеге үз ишекләрен ачты, ул Чирмешән районы территориясендә яшәүче халыкларның мәдәниятләрен саклау һәм үстерү буенча актив эш алып бара.

2021елнын  - 23 октябрь көннәрендә "Пушкин картасы" программасын тормышка ашыру кысаларында район мәдәният йортында төрле халык вәкилләре белән берлектә 8-11 сыйныф укучыларын мәдәни яллар үткәрергә һәм "ЭтноПеремена" проектында катнашырга чакырылды.

Алар төрле милләтнең костюмнары, чигүләре, бизәкләре белән таныштылар. Онытылган уеннар уйнадылар. Аларга борынгы мордва уены бик ошады, аларны Наталья Ивановна өйрәтте. Уен «шашка на шаблон» дип аталды. Шулай ук балалар төрле милләт җырлары белән таныштылар, музыка коралларында уйнап фольклор җырлар башкардылар.